wystąpienia publiczne

Jak opanować sztukę wystąpień publicznych?

Wystąpienia publiczne należą do aktywności, z którymi wszyscy jako członkowie społeczeństwa oswajamy się od najmłodszych lat. Już na etapie edukacji szkolnej jesteśmy uczeni zabierania głosu na mniejszych lub większych forach. Mimo to, wiele dorosłych osób zmaga się z tremą i szeregiem kotłujących się wątpliwości za każdym razem, gdy staje przed tym wyzwaniem. Niekiedy, strach jest na tyle paraliżujący, że nie są w stanie wywiązać się z zadania. Zatem, w jaki sposób można pokonać ten problem?

Wystąpienia publiczne a samoocena

O ile lekki niepokój jest odczuciem zupełnie naturalnym w okolicznościach wystąpień publicznych, o tyle nagromadzenie zbyt wielu negatywnych emocji ma destrukcyjny skutek. Wbrew pozorom sedno kłopotu nie polega jedynie na konfrontacji z konkretnymi odbiorcami, lecz wynika z zaniżonego poczucia własnej wartości. Z kolei ono może dawać o sobie uporczywie znać na wielorakie sposoby – od nawyków wycofania i alienacji po tendencje do perfekcjonizmu, pracoholizmu bądź ogólnego posiadania wygórowanych ambicji. 

Najlepszą metodą na zidentyfikowanie sedna problemu jest skorzystanie z usług coacha, który udzieli profesjonalnego, metodycznego wsparcia. W przypadku, gdy wystąpienia publiczne mają charakter zawodowy warto wybrać trenera specjalizującego się, zarówno w coachingu osobistym jak i coachingu biznesu. Kompetencje w obu zakresach posiada m.in. Magdalena Ciesielska – dyplomowany coach z Poznania i Warszawy z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie. Wypracowane podczas sesji efekty pozwolą nie tylko uporać się z wewnętrzną blokadą przed byciem w centrum zainteresowania, lecz również przyniosą daleko idące korzyści w sferze samorozwoju na polu prywatno-zawodowym. 

Wystąpienia publiczne – próba mikrofonu

Należy pamiętać, że odczuwanie symptomów stresu jest naturalną reakcją na wszelkie nowe, trudne bądź szczególnie dla nas istotne wyzwania. Jednakże można nad nimi zapanować, a nawet wykorzystać przypływ adrenaliny do celów motywujących. Podstawowy środek zaradczy to solidne przygotowanie do wszystkich aspektów wystąpienia publicznego.

Na co zwrócić uwagę? Oto kilka najważniejszych punktów wymagających opracowania:

  1. Przygotowanie tematu wypowiedzi – aby wystąpienia publiczne przebiegały w uporządkowany sposób należy szczegółowo rozplanować prezentowane wątki wraz z kolejnością ich poruszania. Niemniej do ułożonego konspektu trzeba podchodzić czysto orientacyjnie. Pominięcia lub zmodyfikowania zaplanowanych treści nie powinny o zaburzać przebiegu oraz podejścia do całości.
  2. Kontakt z publicznością – obecność słuchaczy nie musi być deprymująca, a nawet może działać dopingująco. W zależności od charakteru wystąpienia publicznego warto przyjąć strategię zwrotu do adresatów, mając na względzie dopasowanie wygłaszanych treści do rzeczywistego zapotrzebowania.
  3. Improwizacja – specyfiką wystąpień publicznych jest dynamiczność oraz ryzyko pojawienia się nieplanowanych elementów. Dlatego ważnym aspektem jest elastyczność w podejmowaniu kroków, a także instynktowne reakcja na bodźce z zewnątrz. Z nieprzewidywalnych sytuacji można wyjść zwycięsko poprzez poleganie na swojej wiedzy i umiejętnościach interpersonalnych.

Artykuł sponsorowany
Ten artykuł nt. wystąpień publicznych jest artykułem sponsorowanym. Możesz dodać swój artykuł za darmo lub artykuł sponsorowany: DODAJ ARTYKUŁ.
- jaka Twoja ocena?

Leave a reply


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.